Zmarł Romuald Dylewski, zasłużony dla Miasta i Gminy Łęczna

08-01-2019, 12:58

Pan Romuald Stanisław Dylewski urodzony w 1924 r. w Łęcznej, zmarł 7 stycznia 2019.

Znany i ceniony w Polsce i na świecie architekt urbanista, doktor nauk technicznych, profesor nadzwyczajny w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Mieszkaniowej w Warszawie. Generalny projektant planu regionalnego Lubelskiego Zagłębia Węglowego i planu ogólnego Łęcznej. Zasłynął z tworzenia planów miast w Polsce i na świecie, m.in. Lublina, dzielnicy Żerań w Warszawie, planów miast i aglomeracji Bagdadu, Trypolisu, Damaszku, Edynburga oraz rejonu West Bethnal Green w Londynie. Autor prac naukowych dotyczących standardów urbanistycznych i rozwoju aglomeracji miejskich, w tym o rozwoju Lubelskiego Zagłębia Węglowego i Łęcznej jako stolicy Zagłębia.

Wywodził się z patriotycznej rodziny, matka była nauczycielką, a ojciec sekretarzem łęczyńskiego magistratu. Od lutego 1941 r. był żołnierzem, a w ostatnich dniach wojny stracił prawą rękę. Pomimo inwalidztwa, już w październiku 1945 r. rozpoczął studia, najpierw na Akademii Sztuk Pięknych, potem na Politechnice Krakowskiej, wybierając architekturę i specjalizując się w urbanistyce.

Przez wiele lat pracował w Lublinie, początkowo jako kierownik Pracowni Urbanistycznej Miasta Lublin, następnie jako generalny projektant w Wojewódzkim Biurze Urbanistycznym w Lublinie. W latach 80. ub.w. kierowany przez niego zespół autorski wygrał ogólnopolski konkurs urbanistyczny na koncepcję rozwoju Łęcznej, jako stolicy powstającego Lubelskiego Zagłębia Węglowego.

Romuald Stanisław Dylewski 14 stycznia 2017 roku w trakcie uroczystej sesji Rady Miejskiej w Łęcznej z okazji 550-lecia miasta Łęczna otrzymał tytuł „Zasłużony dla Miasta i Gminy Łęczna”.